DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Elprisen er steget 83 pct. det seneste år

Krig og koldt vejr har sendt prisen på el på himmelflugt, og der er ifølge konsulent ikke tegn på prisfald.  
9. DEC 2022 12.54

De stigende elpriser har givet mange danskere panderynker det seneste år. Nu har Forsyningstilsynet, der holder øje med blandt andet energipriser, sat tal på prisstigningen. Elprisen er samlet set steget 83 procent det seneste år, viser tallene.

I september 2021 var den gennemsnitlige pris for en kilowatt-time (kWh) 2,42 kroner inklusive tariffer, moms og afgifter. Det steg til 4,34 kroner i september 2022.

Det er stigende priser på gas, der er hovedforklaringen på elprisens himmelflugt det seneste år. Det forklarer chefkonsulent Kristian Rune Poulsen fra erhvervsorganisationen Green Power Denmark.

- Vi begyndte at se prisstigninger på el i anden halvdel af 2021, og de var i høj grad drevet af prisstigning på gas, som igen skyldtes, at verdensøkonomien kom op i gear efter coronanedlukningen. Da så russerne begyndte at holde leverancer af gas tilbage, som for alvor kom til udtryk efter invasionen af Ukraine, eskalerede det, siger Kristian Rune Poulsen.

Når gasprisen stiger, påvirker det også elprisen, da der er en tæt sammenhæng mellem prisen på gas og el, forklarer han. Tidligere på efteråret lød det, at de europæiske gaslagre var fyldt op. Samtidig var vejret mildt. Det betød en overgang faldende elpriser herhjemme. Men nu er de igen stigende.

Højeste elpris siden september

Fredag er prisen for en kilowatt-time uden afgifter og tariffer ifølge TV2.dk den højeste siden 29. september.

- Den situation, vi har lige nu med koldt vejr og ikke ret meget vind, er noget af det værste vejr, man kan have for elpriser. Jokeren er lidt, hvor længe det varer ved, forklarer Kristian Rune Poulsen.

Hvis der breder sig en frygt for mulig mangel på gas, kan det ifølge chefkonsulenten få elprisen til at stige yderligere.

- Hvis vi kommer i en situation, hvor markedet begynder at blive bange for at komme til at mangle gas, vil gaspriserne formentlig eksplodere.

- Så vil elprisen også stige yderligere.

Forventningen i markedet lige nu er dog ifølge chefkonsulenten, at vi nu ser elprisen toppe.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//solenergi/artikel/elprisen-er-steget-83-pct-det-seneste-aar

GDPR