DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Eksporten steg kraftigt i oktober trods udenlandsk modvind

Eksporten steg med 4,3 procent i oktober, hvilket er den største månedlige stigning i over et år.  
11. DEC 2023 9.10
Økonomi

Selv om nogle af vores største eksportmarkeder bøvler med faldende vækst og lavere efterspørgsel, så klarede den danske eksport sig flot i oktober. Danmarks Statistik har opgjort eksporten til at ligge 4,3 procent højere end måned forinden, og det er ret ekstraordinært. Det er således den kraftigste stigning på månedsbasis i mere end et år.

- Eksporten stiger med det kraftigste i 15 måneder. Og det er en bred stigning på både varer og tjenester. Det er godt nyt. Modvind og økonomisk afmatning præger flere af vores tætte samhandelslande, og det kan stikke en større kæp i hjulet på vores eksport. Men indtil videre går det ganske fint, konstaterer Jeppe Juul Borre, der er cheføkonom i Arbejdernes Landsbank.

Han advarer dog mod, at den økonomiske afmatning i blandt andet Tyskland og Sverige kan sætte sig i eksporttallene på sigt.

- Senest har vi blandt andet set, at økonomien skrumper i Tyskland såvel som hele eurozonen samlet set. Høj inflation og kraftige rentestigninger trækker væksten ned udenfor landets grænser, og det kan ramme dansk eksport, siger han.

Dykker man ned i tallene, viser det sig, at særligt medicin, brændsler og maskiner var medvirkende til, at eksporten steg så kraftigt, som det var tilfældet.


/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//solenergi/artikel/eksporten-steg-kraftigt-i-oktober-trods-udenlandsk-modvind

GDPR