Tysk økonomi er ofte beskrevet som et europæisk vækstlokomotiv, men den tidligere stærke fremdrift er blevet erstattet af en hård opbremsning. Europas største økonomi står midt i en svær periode, og i 2025 ventes økonomien at stagnere. Dermed er der udsigt til tredje år i træk uden vækst. Det viser en rapport fra Tysklands Økonomiske Ekspertråd, som blev offentliggjort onsdag, skriver nyhedsbureauerne Reuters og dpa.
De forhøjede amerikanske toldsatser, som blev annonceret af præsident Donald Trump 2. april, er en kæp i hjulet for Tyskland. Ifølge ekspertrådet er de forhøjede toldsatser den primære årsag til, at tyske virksomheder ikke skal sætte næsen op efter økonomisk vækst i år.
- Selv hvis toldsatserne bliver sænket, Trump lykkes med sin "aftaleøkonomi", landene handler med hinanden, og toldsatserne ikke bliver så høje, så har han formået at skabe en enorm uro i systemet, sagde Ulrike Malmendier, der er et af rådets medlemmer, på et pressemøde onsdag.
Hun henviste til, at mange lande ifølge USA's præsident har ytret ønske om at lave handelsaftaler med USA for at undgå Trumps toldhammer. Indtil videre har USA indgået en handelsaftale med Storbritannien.
Lempelse af gældsbremse kan hjælpe
Mens USA's øgede told ventes at bremse tysk økonomi, ventes lempelsen af Tysklands såkaldte gældsbremse at trække i den modsatte retning.
- Den tyske økonomi vil i høj grad blive påvirket af to faktorer i nær fremtid: USA's toldpolitik og finansaftalen, sagde forperson for Tysklands Økonomiske Ekspertråd Monika Schnitzer onsdag med henvisning til lempelsen.
Tysklands parlament, Bundestag, og derefter Forbundsrådet, Bundesrat, stemte i april for at lempe gældsbremsen, som sætter et loft over, hvor meget gæld den tyske stat kan optage.
Med lempelsen var vejen banet for en pakke på 500 milliarder euro - eller 3730 milliarder kroner - til investeringer især i infrastruktur og militær. De positive effekter af aftalen ventes dog først at kunne aflæses i de økonomiske tal i 2026, fortalte Monika Schnitzler onsdag.
Ekspertrådet forventer økonomisk vækst på en procent i Tyskland næste år. Hvordan pengene skal bruges, afhænger af, hvad Tysklands finanslov for henholdsvis 2025 og 2026 kommer til at indeholde.
I både 2023 og 2024 var tysk økonomi ramt af tilbagegang, og hvis Tysklands økonomi ender med at stå stille eller falde tre år i træk, vil det være første gang i landets historie, at det sker.
De øgede amerikanske toldsatser, som får en stor del af skylden for de afdæmpede forventninger til økonomien, rammer især den tyske bilindustri. Biler og reservedele er pålagt 25 procent told, når de eksporteres til det amerikanske marked, mens andre varer fra Tyskland og øvrige EU-lande indtil videre er pålagt en basistold på 10 procent.
USA var Tysklands største handelspartner i 2024. Her handlede de to lande med hinanden for 253 milliarder euro - næsten 1900 milliarder kroner. Prognosen fra Tysklands Økonomiske Ekspertråd er på linje med en prognose fra den tyske regering, som blev offentliggjort i april.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.