DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Den norske oliefond vil investere 72 mia. i vedvarende energi

11. JAN 2021 12.24
Klima

Formuen i den norske fond Oljefondet er opbygget af overskuddet fra sort energi, men fremover skal der også komme afkast fra grøn. I hvert fald lægger Oljefondets leder Nicolai Tangen op til at fonden vil investere 72 mia. danske kroner (100 mia. norske) i vedvarende energi i 2020, 2021 og 2022. Det skriver E24.no.

- Det er vores ambition, at det kommer til at ske i år, siger Nicolai Tangen.

Tangen gør dog opmærksom på, at interessen for at investere i vedvarende energiprojekter er stor. Dermed er prisen for denne type projektet også høj. Derfor vil han ikke garantere, at det bliver i 2021, at investeringerne i vedvarende energi begynder.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/den-norske-oliefond-vil-investere-72-mia-i-vedvarende-energi

GDPR