
2022 var endnu et godt år for offshore vind-rederiet i Cadeler. Selskabet fortsatte således sin vækst for andet år i træk og styrkede samtidig sin ordrebeholdning. Det fremgår af det årsregnskab som Cadeler har offentliggjort.
Konkret landede den samlede omsætning for 2022 på 106,4 millioner euro, hvilket er en stigning på 74 pct. sammenlignet med 2021 (60,9 millioner euro ). Væksten skyldes primært en høj udnyttelsesgrad på 87 pct. for selskabets to O-klasse skibe, og at kontrakterne blev realiseret med højere rater end i det foregående år, oplyser Cadeler.
Disse resultater første til at Cadeler i 2022 oplevede en stigning i sit driftsresultat (EBITDA) med 129 pct. sammenholdt med 2021 til i alt 63,9 millioner euro, hvilket var indenfor selskabet egne forventninger, som lød på 60-69 millioner euro.
- Jeg er glad for at se et stærkt resultat for 2022, hvor Cadeler når et EBITDA tæt på 64 millioner euro, der er det højeste resultat nogensinde. Det er andet år i træk, at Cadeler leverer positive resultater, vi har skabt en stærk ordrebeholdning og foretaget investeringer på linje med det, vi har stillet vores investorer i udsigt, siger Mikkel Gleerup, der er CEO hos Cadeler, i en pressemeddelelse.
Lavere vækst i 2023
Cadelers ordrebeholdning steg desuden med 91 pct. sidste år ift. 2021 fra 409 mio. euro til 780 mio. euro, når optioner medregnes med en faktor 50 pct. De nuværende kontrakter udgør en stabil og kontinuerlig strøm af projekter fra 2023 til 2031. Selskabet har desuden haft fokus på at styrke organisationen. Det vil man også have i det kommende år.
Baseret på det nuværende kontraktomfang samt en planlagt opgradering af kraner på to skibe, som påbegyndes i fjerde kvartal 2023, forventer Cadeler et lille fald i omsætningen, som forventes at lande på 84-94 millioner euro og et EBITDA mellem 32-42 millioner euro i 2023.
Forventningerne til 2023 afspejler ifølge igangværende vækstrejse, der både skal supportere en opgradering og udvidelse af flåden og samtidigt en strategisk udvidelse af forretningsområdet, så Cadeler fremadrettet kan påtage sig endnu flere opgaver i forbindelse med installation af fundamenter til vindturbiner, de såkaldte T&I projekter.
- Vores ordrebog for 2023 er fyldt, indtil de to O-klasse skibe senere på året får opgraderet kranerne, så det bliver muligt at eksekvere endnu mere komplekse projekter i fremtiden. Vi har underskrevet mange højtprofilerede projekter gennem de seneste år og for at kunne levere dem til tiden, er det afgørende, at vores skibe er fremtidssikrede, siger Mikkel Gleerup
Kapitaludvidelser skal bruges til nye skibe
I løbet af 2022 gennemførte Cadeler to kapitalrejsninger. Den første i maj rejste cirka 85 mio. euro i bruttoprovenu og den anden i oktober cirka 98 mio. euro i bruttoprovenu. Pengene skal bl.a. bruges til at finansiere en udvidelse af flåden med to såkaldte F-klasse skibe, som forventes leveret i henholdsvis slutningen af 2025 og midten af 2026. Det betyder en tredobling af Cadeler-flåden.
Skibene er designet med fleksibilitet til både at kunne udføre fundamentarbejde samt transportere og installere vindturbiner.
- Når vores nye skibe er i drift, vil Cadeler råde over den største jack-up-flåde i vind-industrien. Baseret på de nuværende prognoser, vil vi dermed have den nødvendige kapacitet til både at installere den næste generation af vindturbiner og samtidigt sikre vores kunder en enestående fleksibilitet, siger mikkel Gleerup.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.