DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Borgmester i kovending: Vil have flere vindmøller i kommunen

20. JUN 2023 15.16
Onshore
Politik

VEJEN: Siden 2015 har det ikke været muligt at opstille nye vindmøller i Vejen Kommune. Men den beslutning skal tirsdag tages op til revision i kommunens Økonomiudvalg, hvor borgmester Frank Schmidt-Hansen (K) som noget nyt er blevet tilhænger af flere vindmøller i kommunen. Det skriver JydskeVestkysten.

- Jeg ved, at det her er sprængstof. Men i politik skal man også gøre det, man synes er rigtigt og stå på mål for det. Sidst var jeg en af de mest indædte modstandere af vindmøller, og jeg stoppede projektet. For der blev folk virkelig stavnsbundet, og så var der det sundhedsmæssige ift. vindmøller – det hører jeg ikke om mere. Men den gang var kompensationerne ikke gode nok. Og der har verden bare flyttet sig. Så selvom man er kravlet op i et træ, så må man nogle gange ned igen, siger Frank Schmidt-Hansen.

Borgmesteren ser muligheder for bl.a. at opstille både flere vindmøller og solceller ved Energinets omformerstation for Viking Link i Revsing nord for Vejen og området nord for motorvejen ved Holsted, hvor der allerede nu ligger et biogasanlæg og er en solcellepark under opførelse.

 

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//solenergi/artikel/borgmester-i-kovending-vil-have-flere-vindmoeller-i-kommunen

GDPR