Det var planen at det store franske hangarskib Charles de Gaulle skulle have lagt til kaj i Aarhus i slutningen af marts, men af hensyn til risikoen for corona-smitte er arrangementet nu aflyst, oplyser Forsvaret.
Den danske fregat Niels Juel vil være en del af den skibsgruppe, der står for sikkerheden omkring det franske hangarskib Charles de Gaulle mens den er i danske farevande, men heller ikke Niels Juel vil lægge til kaj som planlagt.
Hangarsskibsgruppen består af hangarskibet Charles de Gaulle, der har en fast besætning på cirka 2.000 mand og som vejer omkring 40.500 ton. Derudover består gruppen af et antal eskorteskibe, ofte en ubåd og et forsyningstankskib.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.