DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Lodser advarer: Skyggeflåden udspionerer i Danmark

Der har været flere episoder herhjemme, hvor uniformeret personel på den russiske skyggeflåde har udspioneret på kritisk infrastruktur.  
4. AUG 2025 8.28
Internationalt
Sikkerhed
Østersøen

Den russiske skyggeflåde tjener ikke kun milliarder af kroner til Putins krigsmaskine ved at transportere sanktionsbelagt olie rundt i hele verden. Den er også i fuld gang med at udspionere kritisk infrastruktur i Danmark.

Det afslører intern korrespondance fra den statslige lodsvirksomhed DanPilot, som Danwatch er i besiddelse af.

I en fællesmail fra tidligere i juli måned under overskriften ‘Militante typer på broen’ står der:

“Der kommer flere og flere indberetninger om skibe, som har et par ekstra besætningsmedlemmer, som formentlig er russiske, som iført militæruniformer opholder sig på broen og er meget aktive med at fotografere bl.a. bropassager, Alle disse indberetninger sendes selvfølgelig videre til myndighederne,“ lyder det i mailen.

Advarslen kommer blandt andet efter en episode nogle dage før, hvor der er taget et billede af en mand i uniform, der står og filmer fra et sanktioneret skib fra skyggeflåden.

Sikkerhedspolitisk rådgiver er ikke overrasket

Sikkerhedspolitisk rådgiver Jakob Kaarsbo, der har en fortid som chefanalytiker i Forsvarets Efterretningstjeneste, er ikke overrasket over Ruslands nye tiltag.

- Det virker til, at Rusland er begyndt at bruge skyggeflåden som en form for hybridindsættelse, og at de er specielt aktive, når de sejler forbi danske strategiske installationer og kritiske infrastruktur, er jo desværre ikke overraskende. Det er jo veldokumenteret, hvordan Rusland tidligere brugte såkaldte forskningsskibe i en militær henseende til at kortlægge undersøisk infrastruktur, siger han.

Ifølge analyser fra blandt andet Lloyd’s List Intelligence , så består den russiske skyggeflåde af over 700 tankskibe, hvoraf 444 i dag er sanktioneret af EU. De passerer stort set dagligt igennem Danmark og Storebælt, fordi det er den eneste vej ud, når de kommer fra de store russiske oliehavne omkring Sankt Petersborg.

Orlogskaptajn og militæranalytiker Jens Wenzel Kristoffersen, ser det ikke som en trussel i sig selv, at der tages billeder af kritisk infrastruktur fra skibe i skyggeflåden.

- Disse er formentlig gennemfotograferede i forvejen. Derimod kan der være tale om at holde det russiske efterretningsvæsen opdateret på eventuelle ændringer til den kritiske infrastruktur ved at fotografere disse ved forbisejlads, således at man altid besidder den seneste information ift. evt. sabotage aktioner, som må forudses allerede at være planlagt, siger han.

Beredskabsstyrelsen: Lodser skal indberette relevante forhold

Danwatch har forelagt observationerne for Beredskabsstyrelsen, der henviser til, at lodser i henhold til lodsloven skal indberette til relevant myndighed om observerede forhold, som har betydning for sejladssikkerhed, miljø eller andre samfundsmæssige hensyn.

“Således skal DanPilot i lighed med andre lodserier indberette alle relevante forhold til Beredskabsstyrelsen. Herudover kan Beredskabsstyrelsen ikke udtale sig nærmere om DanPilots observationer,” skriver Beredskabsstyrelsen.

Styrelsen fremhæver også, at der nationalt pågår et samarbejde på tværs af relevante myndigheder om koordinering af tiltag mod skyggeflåden.

amp

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/lodser-advarer-skyggeflaaden-udspionerer-i-danmark

GDPR